ICE system

V Evropě existuje 17 národních systémů pomoci při nehodách při přepravě chemických látek, které jsou nazývány ICE systémy a začaly vznikat v Evropě v 90. letech minulého století. Jejich činnost koordinuje Evropská rada chemického průmyslu CEFIC.

Hlavním cílem této činnosti je zvyšování bezpečnosti při přepravě nebezpečných látek, předcházení haváriím a minimalizování dopadů případných havárií dosažením vyšší efektivity při likvidaci havárií spojených s přepravou nebezpečných látek a dosažením co nejužší součinnosti společností, do jednotlivých národních systémů zapojených. Více informací zde: http://www.ice-chem.net/Source/Home.aspx.

TRINS

Svaz chemického průmyslu ČR (resp. společnosti sdružené v něm) je připraven dobrovolně, v souladu s cíli programu Odpovědné podnikání v chemii (Responsible Care), poskytovat v rámci svých možností pomoc při mimořádných situacích spojených s přepravou nebo jinými manipulacemi s nebezpečnými látkami na území ČR.

Základem systému je jedno republikové centrum a síť regionálních center (obrázek 38), která jsou vybavena úměrně deklarovanému stupni poskytované pomoci v rámci TRINS. Pomoc je poskytována výhradně na žádost operačních a informačních středisek HZS (IZS).

Obrázek 38: Mapa středisek TRINS v ČR (Unipetrol RPA, 2018)
Obrázek 38: Mapa středisek TRINS v ČR (Unipetrol RPA, 2018)

UNIPETROL RPA, s.r.o. Litvínov se jako republikové koordinační centrum systému TRINS a současně regionální středisko č. 1 v souladu se záměry výše uvedené dohody zaměřuje na koordinaci spolupráce s ostatními partnery činnými v této oblasti, včetně partnerů zahraničních.

Zákonná ustanovení platná v ČR ukládají osobám odpovědným za přepravu nebezpečných látek povinnost označovat příslušná vozidla, cisterny či jiné obaly tak, aby bylo možné jednoduše a rychle identifikovat jejich obsah. Dále musí být k těmto nebezpečným nákladům kromě obvyklých dokumentů přiloženy i pokyny pro případ nehody (viz 5.4.3 ADR/RID). V těch musí být uvedeny údaje o možných nebezpečích a o prvních opatřeních pro snížení ohrožení v případě nehody. Standardně je v případě nehody prvotně kontaktován s žádostí o pomoc výrobce, obchodník nebo příjemce zboží.

Zmíněnou pomoc poskytnou společnosti zapojené do činnosti TRINS v závislosti na naléhavosti, druhu nehody a nebezpečí hrozícího z místa nehody v následujících stupních:

  • 1. stupeň - Telefonická porada (podání informace, konzultace či porada s odborníkem - specialistou pomocí telefonu)
  • 2. stupeň - Porada v místě zásahu (nehody)
  • 3. stupeň - Praktická pomoc v místě zásahu (nehody) - vyslání sil a prostředků do místa zásahu v co nejkratší možné době od požádání k poskytnutí praktické pomoci při likvidaci mimořádné události

Postupem let se tento systém rozrostl i na poskytování pomoci v organizacích využívajících chemikálie ve stacionárních zařízeních a členské organizace České asociace čisticích stanic nabízejí přednostní využití svých zařízení při čištění cisteren určených pro přečerpávání chemikálií v případě havárií, aby nedocházelo k jejich znečištění.

DINS

Práce na přípravě DINS byly zahájeny již v roce 1999 ve spolupráci s národním střediskem TRINS v Litvínově. V srpnu 2001 byla podepsána smlouva mezi ZCHFP a HZS SR, obnovena byla v roce 2006. V oblasti nehod s nebezpečnými látkami spolupracuje DINS s Technickou univerzitou ve Zvolenu (včetně zpracovávání diplomových prací).

Havarijní systém DINS je součástí evropské sítě pomoci chemického průmyslu ICE, koordinované CEFIC. Činnost DINS koordinuje ZCHFP SR prostřednictvím vedoucího pracovní skupiny pro logistiku a DINS. DINS řídí národní středisko v Duslo, a.s. jako jednu z činností podnikového dispečinku. Dispečeři jsou v kontaktu s hasičským útvarem a podle potřeby i se specialisty podniku. Duslo, a.s. je schopno poskytnout všechny tři stupně zásahu stejně jako hasiči Fortischem a.s. (Nováky).

Další podniky sdružené v ZCHFP SR, zapojené do systému DINS, jsou schopny poskytnout pouze informace o svých produktech, avšak jen v ranní směně, proto je národní středisko vybaveno dostupnými databázemi chemických látek. Hasiči jsou pro 3. stupeň zásahu vybaveni čerpadly pro přečerpávání širokého sortimentu kapalin (včetně žíravých kapalin). Pro výcvik utěsňování a přečerpávání mají hasiči v Duslo, a.s. upravené železniční cisterny. V současnosti probíhají přípravy na nákup techniky pro přečerpávání čpavku a dalších zkapalněných plynů při nehodách. V DINS není zapojen největší chemický podnik Slovnaft, a.s.

Safety and Quality Assessment Systems (SQAS)

Bezpečná, efektivní a udržitelná logistika je rozhodující pro budoucnost evropského chemického průmyslu. Zajištění bezpečné dopravy a manipulace s produkty v plném souladu s předpisy má klíčový význam pro image a pověst chemického průmyslu. Chemický průmysl podporuje špičkovou výkonnost v dodavatelském řetězci s cílem dosáhnout vyšší efektivnosti lepším využíváním dostupných zdrojů a snižováním dopadů na životní prostředí.

Chemický průmysl proto provádí řadu činností přispívajících k bezpečnosti a udržitelnosti svých dopravních operací. Byla vyvinuta řada dobrovolných iniciativ, jejichž cílem je prosazovat a uplatňovat osvědčené postupy pro bezpečnou přepravu produktů. Podobně bylo vynaloženo mnoho úsilí na zlepšení environmentální výkonnosti logistických operací minimalizací emisí během nakládání, vykládání, čištění a přepravy. Hledají se příležitosti pro další vylepšení.

Kromě toho vyvinul CEFIC v úzké součinnosti s dopravními společnostmi za účelem posílení neustálého zlepšování norem a výkonů těchto společností, skladů a stanic na čištění tankerů systém hodnocení bezpečnosti a kvality "Safety and Quality Assessment Systems" (SQAS). SQAS pomáhá dopravním společnostem při prevenci k identifikaci a zdokonalování jejich slabých míst a pomáhá i chemickým podnikům při hodnocení poskytovatelů služeb s využitím nezávislých osob.

Rostoucí počet chemických podniků využívá služeb CEFIC při posuzování bezpečnosti a ochrany zdraví, kvality, ochrany životního prostředí a přístupu k společenské odpovědnosti (CSR) poskytovatelů logistických služeb. Posuzování SQAS provádí evropská síť akreditovaných nezávislých hodnotitelů pomocí standardního dotazníku. To zajišťuje soudržnost a zabraňuje duplicitě hodnocení.

Všechny dopravní společnosti a další poskytovatelé logistických služeb, kteří působí v oblasti pozemní logistiky a chemické distribuce, jsou pokryty SQAS prostřednictvím pěti samostatných modulů:

  • Dopravní služby
  • Železniční dopravci
  • Stanice na čištění nádrží
  • Sklady
  • Distributoři chemických látek

SQAS je nástrojem pro neustálé zlepšování a je pro logistické operace důležitým prvkem Responsible Care. Více na: www.sqas.org.

EFTCO Cleaning Document (ECD) – Evropský atest o čištění

Ke snižování úniků chemikálií a jejich dopadů při havárii přispívá i síť čisticích stanic, ve kterých končí cisterny po realizaci přeprav; tím se výrazně snižuje množství přepravních prostředků obsahujících chemikálie.

ECD je vydáván od 1. července 2005, jeho autorská práva má European Federation of Tank Cleaning Organisations (EFTCO) a vydávat ho mohou pouze čisticí stanice sdružené v národních asociacích, členských organizacích EFTCO, které absolvovaly nezávislé hodnocení SQAS. Jedná se o podpůrný dokument pro každé čištění cisteren v procesu dodavatelského řetězce. Není to certifikát, ale dokládá, které kroky čištění byly provedeny. Jednotné čisticí kódy pro popis těchto kroků je možné stáhnout na www.eftco.org/eftco-cleaning-document/eftco-codes, kde jsou i další informace.

Použití ECD má významné výhody:

  • Formát a obsah usnadňují pochopení služby prováděné stanicí pro čištění nádrží pro řidiče i pro místa nakládky
  • Prostřednictvím systému číslování jde o jedinečný dokument, který lze sledovat v dodavatelském řetězci; systém číslování zabraňuje zneužití dokumentu
  • Jednotné kódy pro čištění EFTCO Codes dostupné ve vícerých evropských jazycích umožňují snadnou identifikaci provedených operací

Stejná pravidla platí i pro čištění tank kontejnerů. Národní asociace působí v 18 evropských zemích (i ve všech zemích, které se podílejí na realizaci projektu Interreg CENTRAL EUROPE ChemMultimodal). V České republice a na Slovensku působí Česká asociace čisticích stanic – www.cacs.cz.