Předpisy k chemickým látkám
V tomto oddíle je shrnuta základní legislativa vztahující se k chemickým látkám; oddíl je zpracován s využitím Synergie-chemie (2018).
Evropská legislativa
Mezi evropskou legislativu spadá:
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, a o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/769/EHS a směrnic Komise 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES (nařízení REACH)
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006 (nařízení CLP) a oprava tohoto nařízení
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 649/2012 o vývozu a dovozu nebezpečných chemických látek
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 648/2004 o detergentech
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 850/2004 o perzistentních organických znečišťujících látkách a o změně směrnice 79/117/EHS
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1102/2008 o zákazu vývozu kovové rtuti a některých sloučenin a směsí rtuti a o bezpečném skladování kovové rtuti
Národní legislativa
Do národní legislativy náleží:
- Platnou právní úpravu v oblasti uvádění chemických látek a směsí na trh představuje zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon), který adaptuje právní řád ČR na příslušná nařízení ES. Chemický zákon byl změněn zákonem č. 279/2013 Sb., část sedmá; zákonem č. 61/2014 Sb. byl změněn zákon č. 350/2011 Sb. ve znění zákona č. 279/2013 Sb.
- K provádění zákona č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon) jsou v účinnosti následující právní předpisy:
- Vyhláška č. 402/2011 Sb., o hodnocení nebezpečných vlastností chemických látek a chemických směsí a balení a označování nebezpečných chemických směsí
- Vyhláška č. 162/2012 Sb., o tvorbě názvu nebezpečné látky v označení nebezpečné směsi
- Vyhláška č. 163/2012 Sb., o zásadách správné laboratorní praxe
- Vyhláška č. 61/2013 Sb., o rozsahu informací poskytovaných o chemických směsích, které mají některé nebezpečné vlastnosti, a o detergentech
EU / REACH
Klíčové přístupy a postupy pro nakládání s chemickými látkami jsou klasifikace, hodnocení, balení a kontrola (omezování, povolování a sledování) chemických látek a zvláštní oblast prevence závažných havárií.
Nakládání s chemickými látkami v Evropě (Evropské unii) komplexně řeší chemická politika EU, která rovněž přispívá k omezení pohybu a vstupů toxických látek do životního prostředí. Stěžejním nástrojem je nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, a o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/769/EHS a směrnic Komise 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES (tzv. nařízení REACH). Druhým klíčovým předpisem je nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006 (nařízení CLP).
Pokyny k provádění nařízení REACH i nařízení CLP v platném znění jsou zveřejněny na internetových stránkách Evropské chemické agentury.
Basilejská úmluva
Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování představuje nejvýznamnější globální mezinárodně právní dokument upravující pohyb nebezpečných odpadů přes státní hranice za účelem jejich zneškodňování i využívání.
Doplňující informace: http://www.synergie-chemie.cz/index.php?pg=legislativa--basilejska-umluva
Minamatská úmluva
Minamatská úmluva o rtuti je globální smlouva, jejímž cílem je ochrana zdraví a životního prostředí.
Doplňující informace: http://www.synergie-chemie.cz/index.php?pg=legislativa--minamatska-umluva
Rotterdamská úmluva
Rotterdamská úmluva o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu je globální právní nástroj. Upravuje dovoz a vývoz některých nebezpečných chemických látek (průmyslových chemikálií) a pesticidů a podporuje sdílení informací o pohybu, regulačních opatřeních a vlastnostech nebezpečných chemických látek a pesticidů.
Doplňující informace: http://www.synergie-chemie.cz/index.php?pg=legislativa--rotterdamska-umluva
Stockholmská úmluva
Stockholmská úmluva o perzistentních organických polutantech je globální smlouva k ochraně zdraví a životního prostředí před perzistentními organickými látkami (POPs), které jsou uvedeny v přílohách A, B a C. Úmluva upravuje jejich výrobu, použití, dovoz a vývoz a nakládání s odpady.
Doplňující informace: http://www.synergie-chemie.cz/index.php?pg=legislativa--stockholmska-umluva
Předpisy k přepravě
Základním právním dokumentem při přepravě zboží je přepravní smlouva. Přepravní smlouvu spolu uzavírají přepravce anebo zasílatel s dopravcem (dopravci). V kontinentální multimodální přepravě je uzavírána přepravní smlouva se železničním a silničním dopravcem, případně s plavební společností. Přeprava je následně realizována podle podmínek příslušného dopravního módu.
Železniční doprava je realizována buďto dle vnitrostátních přepravních podmínek, kdy je přepravním dokladem vnitrostátní nákladní list, nebo při mezinárodní přepravě dle přepravních podmínek stanovených Úmluvou o mezinárodní železniční přepravě (COTIF) – nákladní list CIM, respektive dle dohody SMGS – nákladní list SMGS.
Ve vnitrostátní silniční dopravě (zejména svozy a rozvozy od a k terminálům) mohou být využívány jednoduché nákladní listy, které používá daný dopravce, anebo dodací listy, popřípadě příkazy k jízdě. Operátoři kombinované dopravy používají kontejnerový přepravní list, který je zároveň i přepravním dokladem.
Svoz anebo rozvoz nákladních jednotek kombinované dopravy na území dvou států je uskutečňován s využitím nákladního listu CMR, který se využívá jako přepravní doklad.
ADR
Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí stanoví dopravcům podmínky, za kterých mohou přepravovat nebezpečný náklad. Jedná se tedy o bezpečnostní normy, které určují způsob přepravy nebezpečných látek a věcí, které jsou rozděleny podle tříd nebezpečnosti.
Doplňující informace: https://www.mdcr.cz/Zivotni-situace/Silnicni-doprava/Nakladni-doprava-(1)/Preprava-nebezpecnych-veci-a-zkazitelnych-potravin
RID
Řád pro mezinárodní železniční přepravu nebezpečných věcí (RID) je dodatkem C Úmluvy o mezinárodní železniční dopravě. Tento řád platí pro mezinárodní přepravu nebezpečných věcí po železničních tratích na území smluvních států RID. Řád také v příloze stanovuje nebezpečné věci, které jsou z mezinárodní přepravy vyloučeny.
Doplňující informace: https://www.mdcr.cz/Dokumenty/Drazni-doprava/Preprava-nebezpecnych-veci-drazni-dopravou
CIM/SMGS
Při železniční přepravě na „východ" (zjednodušeně do států SNS, Číny apod.) je kromě překládky z vozů normálního rozchodu (1 435 mm) na vozy širokého rozchodu (1 520 mm) nutné provést tzv. nový podej, tj. přepis údajů z NL CIM do NL SMGS. Analogická situace je i v opačném směru, tj. při dovozu z těchto zemí. Teprve ke konci 90. let minulého století bylo za účasti všech zainteresovaných mezinárodních organizací (OSŽD, OTIF) a pod koordinací Mezinárodního železničního přepravního výboru (CIT) dosaženo unifikace, a to vytvořením nového nákladního listu CIM/SMGS. Tento nový nákladní list, který je syntézou nákladních listů CIM a SMGS, nabyl účinnosti 1. září 2006. Od této doby jej jednotlivé železnice, respektive odesílatelé, mohou používat.
INCOTERMS®
Soubor mezinárodních pravidel pro výklad nejvíce běžně používaných obchodních doložek v zahraničním obchodě z roku 2010 obsahuje následující typy dodacích doložek – viz obrázek 33.
Doplňující informace jsou uvedeny zde: https://iccwbo.org/.
Vzory vybraných dokumentů
Vzory vybraných přepravních dokumentů lze nalézt na níže uvedených odkazech: